Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... desfiintare sindicat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

desfiintare sindicat

BUNA ZIUA
As dori sa aflu modalitatea prin care se poate desfiinta un sindicat ,si ce se intimpla cu cotizatiile care se afla intr-un cont bancar.Mntionez ca nu poate functiona sindicatul deoarece nu mai are membri si nici liderul nu mai exista

Va multumesc cu stima.
Legea 62/2011
Art. 37

Organizatiile sindicale se pot dizolva prin hotarare a membrilor sau a delegatilor acestora, adoptata conform statutelor proprii.

Art. 38
(1)In cazul dizolvarii, patrimoniul organizatiei sindicale se imparte conform dispozitiilor din statut sau, in lipsa unor astfel de prevederi, potrivit hotararii adunarii de dizolvare.
(2)Daca statutul nu prevede modul de distribuire a patrimoniului si nici adunarea de dizolvare nu a luat o hotarare in aceasta privinta, tribunalul judetean sau al municipiului Bucuresti, dupa caz, sesizat de oricare membru al organizatiei sindicale, hotaraste asupra distribuirii patrimoniului.

Art. 39
(1)In termen de 5 zile de la dizolvare, conducatorii organizatiei sindicale dizolvate sau lichidatorii patrimoniului sunt obligati sa ceara instantei judecatoresti competente care a operat inscrierea ei in registrul special al sindicatelor ca persoana juridica sa faca mentiunea dizolvarii organizatiei sindicale.
(2)Dupa implinirea termenului de 5 zile, orice persoana interesata din randul membrilor organizatiei sindicale poate cere instantei judecatoresti competente efectuarea mentiunii prevazute la alin. (1).
(3)Mentiunea prevazuta la alin. (1) se va face pe pagina si la locul unde s-a facut inscrierea in registrul special al sindicatelor.
Daca un membru de sindicat se retrage din organizatia sindicala a functionarilor publici, aceasta din urma este obligata sa-i restituie fostului membru sindical cotizatia pe care acesta a virat-o de-a lungul timpului pe toata perioada de cotizare?
Justitiarul711, utilizator
Nu exista nicio astfel de obligatie legala .
Va multumesc!