Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Sunt rezidenta in strainatate. Sotul meu e in Romania. Vrem sa divortam amiabil, nu avem copii minori. La primarie sau la notar, eu nu pot, pentru ca presupune sa fiu prezenta si la depunerea actelor si la pronuntarea divortului. Daca vin in Romania, as putea fii prezenta doar la depunerea actelor. Nu imi pot permite sa stau o luna intreaga, pentru a fi prezenta la ambele infatisari, ca sa spun asa. Intrebarea mea este: la Judecatorie, as putea mandata pe cineva sa ma reprezinte, eu sa depun actiunea de divort si mandatarul meu sa ma reprezinte in continuare si daca pot sa imputernicesc pe cineva din familie, care locuieste in Romania?
Multumesc mult!
Puteti mandata un avocat cu procura autentica. Poate si sa depuna cererea pt dvs.
Redau mai jos un articol pe aceasta tema.

[ link extern ]
Multumesc mult!
daca puteti sau ajungeti oricum in Romania, puteti sa va imputerniciti sotul sa depuna actele la notar si veniti doar o data peste o luna sau cand va invoiti cu notarul sa va programati.
Multumesc mult!