Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lntelegere in fata notarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lntelegere in fata notarului

Suntem 2 frati si vrem sa impartim mostenirea ramasa de la parinti ,teren pe mai multe parcele si o casa de locuit.Eu impreuna cu el am stabilit sa opresc anumite parcele iar alte parcele sa-i ramana lui.Gurile rele spun ca nu este posibil deoarece
-nu avem carti funciare
-fiindca nu avem cartile funciare se imparte fiecare parcela pe jumatate.
Fiindca locuim la o distanta mare de oras am contactat telefonic notar dar m-a bagat efectiv in ceata.
In primul rand trebuie sa dezbateti succesiunea dupa parinti. Apoi sa intabulati proprietatile, sa schimbati rolul fiscal si apoi sa va partajati.