Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat in firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat in firma

buna seara,revin tot cu problema firmei sotului meu.Pentru ca este destul de incilcit procedeul de cesionare al actiunilor,va rog sa-mi spuneti ce ar presupune sa devin asociat in firma? Va multumesc anticipat:)
Incheierea unui act aditional prin care se cesioneaza un numar de parti sociale(stabilindu-se astfel cota de participare la beneficii si pierderi). Acest act aditional se poate face la ORC sau la notar. In ipoteza in care intocmiti actul aditional la notariat este necesar sa mergeti ulterior si la ORC.
vornicu lumi a scris:

buna seara,revin tot cu problema firmei sotului meu.Pentru ca este destul de incilcit procedeul de cesionare al actiunilor,va rog sa-mi spuneti ce ar presupune sa devin asociat in firma? Va multumesc anticipat:)

Nu este ilicit procedeul...nu trebuie decat sa mergeti la un notar sa faceti actul aditional.Notarul o sa va explice tot ce trebuie sa faceti....
Cesiunea intre soti este lovita de nulitate absoluta si este imprescriptibila.

sancţiunea vânzării între soţi ( a părţilor sociale n.n.) este nulitatea absolută, iar în aceste condiţii dreptul la acţiune este imprescriptibil conform art.2 din Decretul nr.167/1958.

decizia nr.1367 din 8 aprilie 2008 ICCJ.

. Interdicţia de vânzare între soţi în materie comercială

In consecinta, nu se pot vinde partile sociale intre soti.

Alberto Kurtyan
decizia nr.1367 din 8 aprilie 2008 ICCJ....nici sub forma de donatie nu se pot cesiona partile sociale?
Se pot face donatii intre soti. Ele sunt legale dar sunt revocabile prin derogare de la dispozitiile comune in materie deoarece planeaza suspiciunea de vanzare mascata. In cazul partilor sociale suspiciunea este cu atat mai intemeiata. In plus intre soti prescriptia extinctiva este suspendata deci actul poate fi revocat oricand.