Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua! Se poate cumula pensia de drept cu cea de urmas, sot supravietuitor?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

2. Asadar opteaza pentru una din cele doua pensii: pensia proprie sau pensia de urmas.
Nu.
La alegere:
Pensia proprie,sau
Pensia de urmas

Legea 263/2010

ART. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
Multumim!