Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!!Sunt nascut la 21 iul 1962 .Din iulie 1987 lucrez pe platforme petroliere marine respectiv grupa 1 apoi a devenit conditii speciale [deosebite] de munca pana in prezent!As vrea sa stiu cand ma pot pensiona!!Va multumesc!!
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru canii lucrati in gr. I de munca si in conditii speciale de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 13 ani (65 - 13 - 52 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 13 ani si 6 luni (27/0 + 13/6 = 39 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 52 de ani, in iulie 2014, adica oricand de acum inainte.

4. - Am considerat ca toata perioada ati lucrat in gr. I de munca sau in conditii speciale de munca.
- Dvs. ati scris (in paranteza) ca ar fi vorba si de conditii deosebie de munca.
- In acest caz precizati exact cati ani lucrat in gr. I, in conditii speciale si in conditii deosebite.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua!!!Va multumesc pt raspuns!In toti acesti ani adica din iulie 1987pana in prezent am lucrat efectiv grupa 1 apoi conditii speciale!ar mai fi o nelamurire DACA POT DEPASI LA CALCULUL PENSIE 5 Puncte!Din cate am inteles exista o ordonanta de guvern care nu permite mai mult de 5 puncte indiferent daca ai cotizat mai mult!Va multumesc anticipat!
Punctajul mediu anual nu este limitat la 5 puncte.
Venitul asigurat pentru care se plateste CAS este limitat la 5 salarii medii pe economie.
Deci la 5 puncte.
Buna ziua!!!Nu am inteles raspunsul!!Eu am spus ca pensia mea lunara nu poate fi mai mare de 5 puncte chiar daca ar iesi mai mare din calcule!!Din discutii cu colegi am inteles ca exista o Ordonanta data de Boc care nu permite ca valoare lunara a unei pensii sa fie mai mare de 5 puncte!Va multumesc!
Legea 263/2010

ART. 36
Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale pentru asiguratii prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. IV si alin. (2) o constituie venitul lunar asigurat, inscris in declaratia individuala de asigurare sau in contractul de asigurare sociala, dar nu mai putin decat suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mult de 5 ori valoarea acestuia.

-Nu se pot acumula mai mult de 5 puncte(la acest moment) pe luna,sau an.
-Punctajul mediu anual prin care se stabileste cuantumul pensiei nu este limitat la 5 puncte.

De ex:

Un barbat acumuleaza in 39 de ani de activitate 156 de puncte(o medie de 4 puncte pe an).
A lucrat 25 de ani in grupa I-a.
25x4=100x50%=50 de puncte
156+50=200:35=5,88571 punctaj mediu annual.
Deci,mai mult de 5 puncte