Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Sunt nascut la 21 iulie 1962, am o vechime de 27,8 luni grupa unu apoi conditii speciale cu un venit mediu brut de 900 mil anual! As putea afla cu aproximatie cam ce punctaj lunar ar fi?? Va multumesc!
george-neagu, moderator
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare ested e 35 de ani iar stagiul minim de cotizare ested e 15 ani.

2. Pentru cei peste 27 de ani lucrati in gr. I de munca si conditii speciale de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 13 ani (65 - 13 = 52 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 13 ani si 6 luni (27/8 + 13/6 = 41 de ani si 2 luni).

3 Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 52 de ani, in iulie 2014, adica oricand de acum inainte.

4. Calculul punctajului mediu anual se face tinand cont de venitul lunar pentru care ati platit contributia la pensie in fiecare luna din toti anii de munca.

5. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.
Va multumesc!