avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Speta inundatie,rog pareri! Multumesc!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Speta inundatie,rog pareri! Multumesc!

Eu locuiesc cu chirie de doi ani si trei luni la etajul doi al unui bloc cu 8 etaje ,si datorita "tevilor" f. proaste se intampla inundatii des in acest bloc. Speta mea este urmatoarea:: l-am inundat pe vecinul de la etajul 1 pe coloana de la baie care este pe hol la intrarea in baie insa baietii de la firma de instalatiori cu care blocul lucreaza au spus ca eu nu am nici o vina pt. ca s-a fisurat teava comuna a blocului(asta s-a intamplat de fata cu vecinul de dedesubt, toti 3 adica eu,vecinul si instalatorul luand parte la aceasta discutie). Acum m-am trezit cu vecinu' ca-mi aduce un bon fiscal de 221 ron pe care apar o cutie de vopsea de 15 litri si alte chestii gen ipsos etc. si pe spatele bonului scrie manopera 350 ron, total 571 ron de plata pt. mine. Acum eu nu prea ma pricep dar mi se pare putin tras de par, mai ales ca omu' si-a renovat intreg apartamentul,si-a pus si termopan la sufragerie, faianta in baie etc.si ma gandesc ca vrea sa-si amortizeze din costuri. Pe langa faptul ca teava deteriorata fiind comuna cred ca reparatia intra in cheltuiala intregii asociatii , n-as fi avut nimic impotriva daca mi-ar fi cerut o suma rezonabila,sau poate nu ma pricep eu,chiar sunt necesari 15 l de vopsea pt 1-2 mp. de perete si manopera e 350 ron? Ca daca e asa m-as apuca sa invat si eu tainele zugravelii!


Astept raspuns(uri), va multumesc!!!
Astfel de cheltuieli trebuie suportate de asociatie, in plus aceasta ar trebui sa remedieze intreaga instalatie si costurile acestei operatiuni vor fi impartite in mod egal, la toate apartamentele.
Stefan83 a scris:

Eu locuiesc cu chirie de doi ani si trei luni la etajul doi al unui bloc cu 8 etaje ,si datorita "tevilor" f. proaste se intampla inundatii des in acest bloc. Speta mea este urmatoarea:: l-am inundat pe vecinul de la etajul 1 pe coloana de la baie care este pe hol la intrarea in baie insa baietii de la firma de instalatiori cu care blocul lucreaza au spus ca eu nu am nici o vina pt. ca s-a fisurat teava comuna a blocului(asta s-a intamplat de fata cu vecinul de dedesubt, toti 3 adica eu,vecinul si instalatorul luand parte la aceasta discutie). Acum m-am trezit cu vecinu' ca-mi aduce un bon fiscal de 221 ron pe care apar o cutie de vopsea de 15 litri si alte chestii gen ipsos etc. si pe spatele bonului scrie manopera 350 ron, total 571 ron de plata pt. mine. Acum eu nu prea ma pricep dar mi se pare putin tras de par, mai ales ca omu' si-a renovat intreg apartamentul,si-a pus si termopan la sufragerie, faianta in baie etc.si ma gandesc ca vrea sa-si amortizeze din costuri. Pe langa faptul ca teava deteriorata fiind comuna cred ca reparatia intra in cheltuiala intregii asociatii , n-as fi avut nimic impotriva daca mi-ar fi cerut o suma rezonabila,sau poate nu ma pricep eu,chiar sunt necesari 15 l de vopsea pt 1-2 mp. de perete si manopera e 350 ron? Ca daca e asa m-as apuca sa invat si eu tainele zugravelii!


Astept raspuns(uri), va multumesc!!!

De acord cu d-na avocat.Situatia poate fi solutionata numai in instanta ,daca nu exista bunavointa conducerii asociatiei
Asociatia are obligatia sa suporte numai costurile reparatiei tevilor. Lucrarile suplimentare (reparat si vopsit ziduri) este suportata de locatarul apartamentului respectiv. Daca inundatia nu s-ar fi produs de la tevile comune, atunci era posibil ca vecinul sa va ceara daune, dar asa..... in cel mai bun caz pentru el poate negocia cu asociatia (desi nici aceasta nu e obligata sa-i plateasca reparatia zidurilor) o oarecare compensatie in bani.
Nu platiti nimic, cereti administratorului sa va dea un PV in care sa se scrie ce s-a petrecut acolo si din ce cauze, in mod special. Cu acest PV puteti sa va duceti linistita si in instanta, daca va fi cazul. Sa speram ca nu. Pana atunci, nu platiti nimic. Oricum, din ce cheltuieli vi s-au pus in fata se vede clar faptul ca vrea sa-si mai amortizeze din costurile propriei amenajari
nu numai costurile tevilor, dar si costul inlocuirii acestora. nu insa si reparatiile zidurilor
Corect!!! Tot ce tine de tevi. Si ca sa fim si mai scrupulosi...nici macar vopsirea tevilor nu se plateste de catre asociatie.
Mi s-a intamplat odata sa se sparga o asemenea teava in apartamentul unui locatar. Instalatorul, ca sa poata repara teava respectiva, a trebuit sa sparga si o bucata de perete.
Dupa reparatie, locatarul a venit la mine cu o falca-n cer si una-n pamant, pretinzand ca asociatia sa-i plateasca reparatia zidului.
I-am spus ca o sa facem asa ceva daca ma lasa sa agat pe peretele reparat un tablou si-mi deschide zilnic usa sa vad daca tabloul e la locul lui. M-a intrebat: "cum sa permit asa ceva?"
I-am raspuns: "pentru ca asociatia repara peretele si face ce vrea cu peretele respectiv". A plecat, evident, injurand si spunand ca data viitoare nu va mai permite asa ceva.
Ramane de vazut daca o sa-i placa sa stea fara apa.

Alte discuții în legătură

Responsabilite/despagubire proprietatea privata la lucrare teava comuna bogdanaav bogdanaav Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu urmatoarele aspecte: Teava comuna de apa calda de la baie s-a spart in dreptul apartamentului meu. Stiu ca cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Teava scurgere apa wc stefanlupu stefanlupu Buna seara , ma confrunt cu o situatie si nu stiu cum sa actionez.Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje la etajul 4.De cateva saptamani vin vecinii de la etajul 2 , ... (vezi toată discuția)
Cine achita daunele din apartamentele locatarilor? nofret nofret Daca se sparge teava de apa rece ori calda din peretele de la baie, stiu ca eventualele costuri pentru inlocuirea acesteia revine administratiei de ... (vezi toată discuția)