Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Spargerea unui calculator se pedepseste?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Spargerea unui calculator se pedepseste?

Buna , am spart calculatorul cuiva, creand un keylogger personal pentru a afla daca persoana respectiva imi vorbea pe la spatele meu si zicea tot felul de minciuni prietenilor mei.
Keylogger-ul inregistreaza fiecare tasta ce se apasa in timpul functionarii acestuia.
NU AM FURAT DATE , NU AM SPART NICIUN CONT , iar persoana respectiva m-a dat la politie.
Imi pot face dosar penal si sa fiu nevoit sa platesc vreo amenda?
Faceti-va o oala de cafea, cateva pachete de tigarete si tastati
Accesarea fără drept a unui sistem informatic
Mai departe va descurcati singur!

P.S. ca sa nu va tin in tensiune, va postez o mostra:

,,Prin rechizitoriul D.I.I.C.O.T. - Serviciul Teritorial Gorj nr. .... din ...... s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi trimiterea în judecată a inculpatului E. M., pentru săvârşirea infracţiunilor de acces fără drept la un sistem informatic prevăzută şi pedepsită de art. 42 alin. 1, 2 şi 3 din Legea nr. 161/2003 cu aplicarea art. 41 alin. 2 C.pen. şi transfer neautorizat de date dintr-un sistem informatic prevăzută şi pedepsită de art. 44 alin. 2 din Legea nr. 161/2003 cu aplicarea art. 41 alin. 2 C.pen., totul cu aplicarea art. 33-34 C.pen."
Nu puteti dovedi ca n-ati transferat date, asa ca unde ,,merge" accesul, merge si transferul :yes:

DlGoe, utilizator
Aveti cu siguranta dosar penal si se va retine una sau mai multe infractiuni de mai jos.
CAPITOLUL VI
Infracţiuni contra siguranţei şi integrităţii sistemelor şi datelor informatice

ART. 360*)
Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 360 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 42 alin. (1) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (2): art. 42 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (3): art. 42 alin. (3) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

#B
ART. 361*)
Interceptarea ilegală a unei transmisii de date informatice
(1) Interceptarea, fără drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publică şi care este destinată unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectuează în cadrul unui sistem informatic se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi interceptarea, fără drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic, ce conţine date informatice care nu sunt publice.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 361 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 43 alin. (1) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (2): art. 43 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

#B
ART. 362*)
Alterarea integrităţii datelor informatice
Fapta de a modifica, şterge sau deteriora date informatice ori de a restricţiona accesul la aceste date, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 362 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- art. 44 alin. (1) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

#B
ART. 363*)
Perturbarea funcţionării sistemelor informatice
Fapta de a perturba grav, fără drept, funcţionarea unui sistem informatic, prin introducerea, transmiterea, modificarea, ştergerea sau deteriorarea datelor informatice sau prin restricţionarea accesului la date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 363 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- art. 45 din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

#B
ART. 364*)
Transferul neautorizat de date informatice
Transferul neautorizat de date dintr-un sistem informatic sau dintr-un mijloc de stocare a datelor informatice se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 364 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- art. 44 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- art. 44 alin. (3) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

#B
ART. 365*)
Operaţiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice
(1) Fapta persoanei care, fără drept, produce, importă, distribuie sau pune la dispoziţie sub orice formă:
a) dispozitive sau programe informatice concepute sau adaptate în scopul comiterii uneia dintre infracţiunile prevăzute în art. 360 - 364;
b) parole, coduri de acces sau alte asemenea date informatice care permit accesul total sau parţial la un sistem informatic, în scopul săvârşirii uneia dintre infracţiunile prevăzute în art. 360 - 364,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Deţinerea, fără drept, a unui dispozitiv, a unui program informatic, a unei parole, a unui cod de acces sau a altor date informatice dintre cele prevăzute în alin. (1), în scopul săvârşirii uneia dintre infracţiunile prevăzute în art. 360 - 364, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
#CIN
*) Conform art. 366, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 365 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- alin. (1) lit. a): art. 46 alin. (1) lit. a) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (1) lit. b): art. 46 alin. (1) lit. b) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
- alin. (2): art. 46 alin. (2) din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003

#B
ART. 366
Sancţionarea tentativei
Tentativa la infracţiunile prevăzute în prezentul capitol se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- art. 47 din titlul III al cărţii I din Legea nr. 161/2003
Nu am furat nimic, nu am spart nicio parola ... atat doar ca am vazut ce tasta persoana respectiva. Iar persoana respecti s-a panicat cand a aflat ca eu ii urmaream activitatea si, si crede ca i-am spart conturi , email-uri , etc. ... dar nu e asa... si nici nu exista dovezi , nu are de unde dovedi ca eu am fost , am sters tototot de pe calculatorul meu si nu poate demostra ca eu am fost...
Va multumesc pentru ajutor !
cum ai "vazut" ce tasta? Logurile iti erau trimise pe mail sau doar erau stocate pe calculatorul victimei si le-ai vazut in el?
le-am primit pe mail sub forma umui html , programul era facut doar pentru asa ceva, iar parolele erau ascunse.
Mailurile primite le-am sters.