Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasere in spatiul comunitar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasere in spatiul comunitar

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: societatea noastra a incheiat un contract de prestari servicii in domeniul constructiilor cu o societate din Italia, iar salariatul nostru a fost detasat la firma din Italia pentru realizarea contractului, societatea din Romania avand obligatia sa plateasca contributiile sociale si drepturile salariale.
Va rog sa-mi spuneti care este salariul la care trebuiesc platite contributiile sociale: cel din Romania sau cel prevazut de legislatia italiana?

Va multumesc!
Prin plata salariului si contributiilor de catre firma din Ro, se considera ca angajatul este rezident roman. Deci contributiile se vor calcula conform legii din Ro.
CJUE s-a pronuntat recent in cauza C-396/13 dintre o firma poloneza si salariatii sai detasati, stabilind ca salariul minim acordat acestora este reglementat de legislatia statului gazda.

CJUE a mentionat ca din directiva privind detasarea lucratorilor rezulta fara ambiguitate ca aspectele care privesc salariul minim sunt guvernate, indiferent care este legea aplicabila raportului de munca, de reglementarea statului membru gazda.

"Directiva privind detasarea lucratorilor 96/71/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 16 decembrie 1996 prevede ca, in materie de salariu minim, conditiile de munca si de incadrare in munca garantate lucratorilor detasati sunt stabilite prin reglementarea statului membru gazda si/sau, in sectorul constructiilor, prin conventii colective declarate de generala aplicare in statul membru gazda".

Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...