Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legalitatea taierii tevii de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legalitatea taierii tevii de gaze

precum am expus acum ceva timp, noul presedinte al asociatiei a impus in comitetul executiv ca, in urma contorizarii separate la gaze a majoritatii proprietarilor, sa ceara la distrigaz taierea vechii instalatii. dupa aceea au mers din apartament in apartament cu un tabel se semnaturi pe aceasta problema.
a primit initial un raspuns cum ca nu se poate purcede la o asemenea demers intrucit pe fiecare coloana exista cel putin un consumator care nu s-a debransat. unii chiar nu vor sa vada prin casa inca vreo 7-8 m teava orizontala, teava care comporta si o doza suplimentara de risc de explozie
mai nou, de citeva zile au intrerupt furnizarea gazelor pe vechea instalatie de gaze, lasandu-i pe proprietarii respectivi fara gaze. nu stiu in baza carui act au facut asta, deoarece contorul de gaze este inca pe pozitie. in momentul in care se face un asemenea demers cu acordul distrigaz, acestia ridica in acelasi timp si contorul de gaze.
va rog sa va expuneti parerile referitor la acest subiect, stiut fiind faptul ca tevile cu pricina fac parte inca din proprietatea comuna
Contorul poate sa stea acolo mult si bine, nu cred ca se omoara Distrigaz (mai nou GDF Suez) sa-si ia contorul. Faptul ca au intrerupt gazele este uimitor, dar si mai si...este abuzul presedintelui care dicteaza ce tre' sa faca oamenii in casa lor. Ma gandesc ca probabil vrea sa forteze si restul proprietarilor sa se contorizeze, deci sa faca contract separat cu Distrigazul, ca sa scape asociatia de un furnizor foarte incomod. Daca aveti si restantieri dintre cei care nu s-au debransat de la gazele in comun, asta trebuie sa fie explicatia.... sa-i faca sa-si plateasca singuri gazele sau sa suporte consecintele intreruperii gazelor in caz de neplata. Si ar mai fi un motiv: dintre cei necontorizati s-ar putea sa-i suspecteze pe unii ca se incalzesc la aragaz, iarna. Deci sa-si plateasca acest gen de incalzire din buzunarul lor, nu cu ajutorul celorlalti.
elga50, moderator
am aflat acum citeva amanunte suplimentare ...
1. asociatia nu mai vrea a plateasca factura catre distrigaz (gdf suez energy romania, mai exact) si de asta au oprit gazele
2. de furnizorul gdf suez energy romania oricum nu a scapat nimeni, pentru ca exista separare si fiecare are contract individual dintre cei contorizati
3. dintre cei care nu mai beneficiaza de gaze, NU EXISTA nici un restantier. dealtfel, din 44 apartamente doar 3 au restante, dar nu mai mult de 4 luni
4. contorizarea separata NU ESTE OBLIGATORIE iar firma care asigura acum calculele pt administratie este platita sa faca si aceste calcule pt gaze. si de ce sa-si plateasca fiecare gazele ? doar pt o decizie ilegala a presedintelui si comitetului executiv ? iar de consecintele intreruperii gazelor trebuie sa fie raspunzatori solidar atit presedintele, cit si comitetul executiv (daca au decis asta in sedinta, desi nu au mai afisat vreo decizie in acest scop) si firma care se ocupa cu calculele intretinerii
se pare ca incepeti sa-mi dati dreptate acum despre abuzurile presedintelui. prin iarna nu mi-ati dat deloc dreptate ;)
Pai, spune-o vorba din clasici in viata...."iarna nu-i ca vara....ha, ha, ha..". Asta iarna puneati problema destul de stangist....Si apoi....si eu si Dv....ne-am mai dat pe brazda....:)
Daca nu e obligatorie contorizarea, chiar nu vad de ce sa se fi intrerupt gazele, poate doar daca e vreo lucrare prin preajma...
Ca nu vrea asociatia sa plateasca firmei de gaze.....hm!!!...pai cum? Nu, ceva, nu e la locul lui aici!!!!!
elga50, moderator
si-a pus in practica amenintarile din iarna ... ca o sa-i lase fara gaze
scopul ? sa-i oblige a se contoriza separat. iar contorizarea este un act benevol, din proprie vointa, nu o obligatie.
nu stiu daca ati inteles ceea ce trebuia ... asociatia nu mai vrea sa plateasca factura de gaze catre distrigaz, factura cu consumul celor necontorizati separat. evident, presedintele este contorizat, ca altfel nu si-ar fi taiat singur gazele
nu exista nici o lucrare, ci numai reaua vointa a presedintelui, care a dat dispozitie sa nu se mai plateasca acea factura
Nu e drept sa-i fortezi pe oameni sa se debranseze. Fiecare are necazurile lui si aceste contorizari separate costa.
Dar cei care acum consuma gaz din reteaua veche, comuna si avand un singur contoar de gaze nu cumva sunt si fara centrale termice de apartament si au nevoie si de agent termic din sistemul public ?
Poate aici este marea durere a asociatiei.
Apoi exista si problema sigurantei retelei de gaze. La noi , pe o scara cu 46 apartamente a ramas un singur apartament fara gaz separat, a ramas pe vechea retea. Dar scara fiind debransata de la sistemul centralizat de termoficare si fiecare avand centrale in apartamente, unul din vecini s-a apucat de taiat tevile de apa calda si de caldura. In aceasta conjunctura a taiat si teava de gaz. A fost un cosmar pentru om cand a vazut cum iesea gazul pe teava pe care tocmai o ciupise. Tipete la familie, la vecini, inclestat mana pe teava , deschis geamuri si usi, telefon la EON-Gaz. Un cosmar de 20 de minute. S-a inchis gazul de jos, s-a sigilat, s-a ridicat contorul. Furnizorul nu a mai vrut sa deschida gazul pe acea instalatie si ultimul client a fost obligat sa se branseze la conducta groasa, privata sa-i zicem asa.
Dar a fost un necaz , o intamplare nefericita si nu a fortat asociatia cu nimic desfiintarea acestui sistem de furnizare a gazului.
Pe alta scara (fara nici o legatura cu cealalta) inca mai avem un apartament care consuma gaz pe vechea instalatie, toti ceilalti fiind debransati de 2 ani.
Adriantot, moderator