Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM cf Codului muncii art 52 (1) lit c1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM cf Codului muncii art 52 (1) lit c1

Am CIM suspendat conform art 52 (1) c1 : In cazul în care împotriva salariatului s-a luat, în condiţiile Codului de procedură penală, măsura controlului judiciar ori a controlului judiciar pe cauţiune, dacă în sarcina acestuia au fost stabilite obligaţii care împiedică executarea contractului de muncă, precum şi în cazul în care salariatul este arestat la domiciliu, iar conţinutul măsurii împiedică executarea contractului de muncă.
Cand poate inceta suspendarea?
In timpul suspendarii pot sa lucrez la alt angajator cu norma intreaga?
Multumiri!
Suspendarea contractului individual de munca in temeiul art. 52 C.mun. este facultativa pentru angajator.
incetarea suspendarii poate inceta la ridicarea masurii controlului judiciar ori a controlului judiciar pe cautiune, precum si in cazul masurii arestului la domiciliu.
Dar pe perioada controlului judiciar exista posibilitatea incetarii suspendarii?
(Nu am gasit in Codul muncii nimic legat de momentul incetarii suspendarii)

Codul Muncii nu face nicio referire la incetarea suspendarii , insa pe cale de interpretare daca suspendarea c.i.m. se ia impotriva salariatului caruia s-a luat, în condiţiile Codului de procedură penală, măsura controlului judiciar ori a controlului judiciar pe cauţiune, reiese destul de usor ca la incetarea /revocarea acestor masuri se poate decide incetarea suspendarii c.i.m.

Asa cum am mentionat anterior, masura suspendarii este facultativa si consider ca poate inceta pe durata controlului judiciar in cazul in care în sarcina salariatului nu au fost stabilite obligaţii care împiedica executarea contractului de muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic