avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna ziua,

Am infiintat recent un PFA si m-am inregistrat fiscal. In declaratia 200 am completat data inceperii activitatii ca fiind 1 aprilie 2015, impozitare in sistem real.

Un prieten are un SRL-D si am inteles ca el are de depus o declaratie de venit trimestrial. Eu cand m-am inregistrat la ANAF mi s-a spus ca nu am de depus o alta declaratie de venit decat la inceputul anului, pana pe 31 ianuarie. De asemenea, mi s-a spus ca nu am de platit impozitul pentru primul trimestru deoarece am declarat ca incep activitatea pe 1 aprilie.

Intrebarea mea este daca aceaste informatii sunt corecte. Nu as vrea sa ma trezesc cu o amenda, si prefer sa fiu sigur.

Mentionez ca am drept cod CAEN principal 6202, si secundare 6209 si 6201.

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:35, 24 Martie 2015
Sa incep cu precizarea ca una e un pfa si alta e un srl-d, din punct de vedere al contabilitatii si al declaratiilor pe care trebuie sa le depuna.
Lasati prietenul si documentati-va doar pentru pfa.
Precizati clar cand v-ati autorizat la registrul comertului, data cand ati depus declaratia 220 de la infiintare si daca ati optat pentru impozit pe norma de venit sau pe venit real.
Daca ati specificat clar in declaratia 220 ca incepeti activitatea pe 1 aprilie 2015, primul termen de plata a impozitului pe venit 16%, contribuitiei la sanatate 5,5% si pensie e 25 iunie 2015.
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2015
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns.

Documentul de autorizare la registrul comertului este inregistrat pe 3 martie 2015, dar eu le-am ridicat pe 16 martie. Declaratia 220 am depus-o pe 17 martie.

Am optat pentru venit real si da, am completat 1 aprilie 2015 la data inceperii activitatii in declaratia 220.

Si nu mai am de declarat alte lucruri pana la urma, nu?

Multumesc, o seara buna!
Urmariti posta caci va trebui sa primiti acasa decizia de impune cu platile anticipate pentru anul 2015, in urma depunerii declaratiei 220. De depus in acest an nu mai aveti nimic in afara de declaratia 600 pe care trebuia s-o depuneti odata cu declaratia 220 daca nu sunteti angajat in alta parte.
Venitul minim lunar asigurat care se trece in declaratia 600 difera de cel din declaratia 220 si pentru acest an e 846 lunar si rezulta contributie minima de plata ;lunara la pensie de 222 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa cu multiple caen si norma de venit monovertex monovertex Buna seara, Am infiintat recent un PFA pentru care am completat CAEN 6202 drept cod principal si 6201 si 6209 ca secundare (6209 nu era neaparat necesar, ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa eleni16 eleni16 Buna ziua, detin un Pfa ( confectionare mobilier ) ,am declarat la finante ca incep activitatea in martie 2015 insa pana la acea data am achizitionat pe PFA ... (vezi toată discuția)
Cas 2015 pentru pfa anita10 anita10 Buna ziua, pentru PFA cod activitate 1015 agricultura impozit pe baza de norme de venit in 2014 a realizat un venit de 87000 lei pentru 2015 ce suma va declara ... (vezi toată discuția)