Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de cercetare disciplinara - Lege care sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de cercetare disciplinara - Lege care sa prevada: continut, componenta comisie, reguli

Directorul institutiei publice vrea sa emita o Decizie de cercetare disciplinara.

Codul muncii nu spune nimic despre o asemenea Decizie.

Exista o Lege care sa prevada ce continut trebuie sa aiba aceasta Decizie ?
Ce prevedere legala stabileste componenta comisiei de cercetare disciplinara ?
Care sunt Regulile ce trebuiesc respectate la intocmirea unei asemenea Decizii ?
Intr-adevar, Codul muncii nu prevede, insa poate sunt clauze specifice prevazute in Reg. Intern sau in R.O.F..

Comisia de disciplina a functionarilor publici este constituita in baza HG 1344/2007.
Problema este ca suntem personal contractual, nu functionari publici,
iar directorul institutiei vrea ceva concret.
A refuzat sa ia in calcul prevederile acelei HG !
A spus ca la functionarii publici
legea este mai aspra si ca Regulamentul intern nu-l ia in seama,
pentru ca acesta nu este o lege, ca tot de el este facut..... si ca in acesta,
odata ce nu a prins nimic despre acest lucru.....

Pentru personaul contractual nu exista un act normativ emis in acest sens.
Si atunci, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti
cum trebuie procedat ?
Regulamentul Intern sau Regulamentul de Organizare si Functionare al institutiei respective, ar trebui sa mentioneze si aspecte legate de numirea, componenta si atributiile comisiei de disciplina.