Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj la multi ani dupa divort, posibilitate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj la multi ani dupa divort, posibilitate executare silita

Buna ziua .am si eu o rugaminte vreau sa stiu cateva detalii despre partaj si problemele pe care le am .
Eu si fostul meu sot am divortat in anul 2009 ,la acel moment trebuia sa facem si partajul iar el s-a razgandit si in dosar a ramas cap de disjungere ptr partaj.(imi cer scuze daca gresesc termeni ).Nio eream deja despartiti din anul 2000,in acest timp el a facut imprumuturi la diverse banci cu buletinul ,carduri de cumparaturi si chiar imprumut dar nu a pus ipoteca pe apartament .Eu am ramas in casa cu copii iar el a plecat la mama lui ,eu habar neavand ca el are imprumuturi la banci
De curand am primit acasa somatie de plact daca nu imi scoate apartamentul la licitatie in termen de 15 zile .L-am cautat la mama lui si ne-am dus la executorul judecatorec unde a facut un angajament de plata in rate ,in aceeasi zi i-am platit eu prima rata ramanand ca banca sa il sune daca este deacord cu acea suma el mentionand ca nu are nici un venit si ca are si alte doua dosare de plata la alte banci.Binenteles ca cei de a banca inca nu au sunat .
Intrebarea mea este daca eu fac acum partajul si el este deacord sa imi cedeze partea lui in favoarea mea pentru o anumita sulta ,eu o sa mai am probleme dupa aceea cu apartamentul din cauza datoriilor lui? Este legal sa fac acum partajul sau eu voi fi atacata de banci in locul lui?Eu am scos de la primarie certificatul fiscal si acolo scrie ca nu sunt datorii si nu exista nici o "oprire"pe apartament .Va multumesc anticipat
Deja executorul urmareste jumatatea lui. Nu cred ca va va putea da dvs. partea lui.
Si chiar daca reusiti, o sa se desfiinteze acest act de partaj.
Daca platiti rata lui sa aveti dovada ca ati platit.
Nu inteleg ce angajament ati facut.

E posibil sa fi gresit.
Nu erati obligata sa platiti.
Executarea se putea face peste cativa ani daca vroiati si angajati avocat sa se ocupe de caz sistia cum sa procedeze.
eu nu am facut nici un angajament i-am platit prima rata cu buletinul meu la banca sa am dovada ca eu am platit .Pe el l-a pus executorul judecatoresc sa scrie ca se angajeaza sa plateasca in rate lunare si sa specifice ca nu are nici un venit si ca are si alte datorii de platit ,el a trecut suma de 300 roni lunar pentru ca mai are alte dosare de cate 500 fiecare ,executorul judecatoresc a spus sa steptam sa il sune sa ada daca banca este de acord cu acea suma ,pana acum nu a fost sunat .Eu am platit in locul lui deoarece nu avea bani sa plateasca ca nu lucreaza mimentan nicaieri pe unde a lucrat a fost dat afara caci bancile tot sunau la servici dupa el
~ Conținut șters la cerere ~
Am depus actele pentru cadastru daca in cadastru apare ca nu este pusa ipoteca pe apartament ,pot face partajul?