Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere a copilului

Buna , am nascut o fetita in 09 03 2013, am avut concediu postnatal pana in 01.07.2013, inseamna ca ccc trebuie sa fie pana in 01.07.2015 ????
Am primit o instiintare de la primarie luna aceasta cum ca mi sa terminat concediul de crestere a copilului! imi poate explica cineva situatia?
Daca ati optat pentru CCC cu o durata de 2 ani , atunci aceasta a expirat la data de 09.03.2015.

art.16 din OUG 111/2010
(1) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de un an sau, după caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

b) a avut loc decesul copilului.
c) beneficiarul se află în situaţia prevăzută la art. 38 alin. (7)
....
1. Concediul pentru crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta se acorda pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- Incepand cu ziua urmatoare (10.03.215) inceteaza CCC si plata indemnizatie si trebuie sa reluati activitatea.
- Ultima zi pentru care vi se plateste indemnizatia pentru CCC este 09.03.2015.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;