Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Lucrez la o societate comerciala. La venirea deciziei de pensionare mi se desface CIM asa cum prevede legea. Va rog sa-mi spuneti ce articol de lege pevede ca in noul CIM nu pot fi angajata in continuare decat pe perioada determinata ( 6 luni) cu promisiunea ca va fi prelungit.
Mentionez ca urmeaza sa prestez aceeasi munca si inca de la depunerea dosarului mi s-a spus ca voi lucra in continuare. Ma nelinisteste putin perioada determinata.
1. Angajatorul hotaraste pe ce perioada incheie un nou contract individual de munca (CIM).

2. Daca dvs. nu sunteti de acord nu semnati noul CIM si ramaneti numai cu pensia.
@ ancfd

1. Art.83 C.mun.
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
....
g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
....

2. Asadar, legea ii permite angajatorului sa incheie un c.i.m. pe durata determinata pentru persoanele pensionate si care pot cumula pensia cu salariul.
Intr-adevar, nu reglementeaza durata pentru care se pot incheia astfel de c.i.m.