Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imagini camera supraveghere trafic auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imagini camera supraveghere trafic auto

Ce parere aveti despre imaginile inregistrate cu camera de supraveghere trafic , in sensul folosirii acestora la dovedirea unor situatii neplacute intimplate in trafic ?
Din ce vad pe diferite site-uri , sunt politisti care accepta si care nu accepta aceste inregistrari , pentru dovedirea unor vinovatii sau nevinovatii .
Daca politia nu le accepta, cereti sa se faca mentiunea in PV, si ulterior expunesi situatia la judecatorie, insa este important ca politistul sa consemneze in PV argumentele dvs. cu privire la existenta unor inregistrari.
Fiind o practica neunitara este greu de exprimat un punct de vedere general valabil
Instantele de judecata au practica neunitara referitor la acest aspect
Aceste probe pot fi importante cand nu exista nimic altceva ce sa sustina afirmatiile facute in declaratii. De asta nici nu este o "practica unitara" ...
Ca sa concluzionam , daca "vrea muschii organului " pot fi admise si inregistrarile de pe camera video auto , daca nu , nu . Treaba cu Romania si "ocupa tot timpul " !!