avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sanctiuni neplata la timp a obligatiilor fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sanctiuni neplata la timp a obligatiilor fiscale

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog care sunt sanctiunile pentru neplata la timp a obligatiilor la buget ale unei societati pentru anul 2015?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 16:50, 25 Martie 2015
Pentru plata cu intarziere a obligatiior fiscale se calculeaza dobanzi si majorrai de inraziere. Pentru anul 2015:
-Nivelul dobânzii este de 0,03% pentru fiecare zi de întârziere.
-Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanzi intarziere pt 2015 alexandru08 alexandru08 In cazul in care am o factura de noiembrie 2015 achitata abia in ianuarie 2016, nivelul dobanzii de intarziere aplicat este 0,02 sau 0,03% ? Factura de ... (vezi toată discuția)
Ce dobanda au dreptul sa iau primariile la datorii? isty1981 isty1981 Buna ziua! Am ceva datorie la primarie (impozit auto si o amenda) si persoana care lucreaza la primarie a zis ca dobanda este de 2% pe luna pentru neplata ... (vezi toată discuția)
Penalizare intarziere plata chirie brazvan brazvan Buna ziua, In contractul de inchiriere spatiu este trecuta penalizare de 2% fara pe zi sau altceva, doar 2% in cazul neplatii la timp a chiriei. este ... (vezi toată discuția)