avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitul pe venit amanat la plata
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitul pe venit amanat la plata

Buna ziua, as dori sa intreb ce se intampla in cazul in care se intarzie plata impozitului pe venit.. din motive intemeiate, as dori sa aman plata imp 3% pentru cel putin 8 luni ....
Cel mai recent răspuns: dalia56 , utilizator 20:32, 30 Octombrie 2014
Se vor calcula penalitati de intarziere.
Cod proc fiscala:

Art. 120 Dobânzi
(7) Nivelul dobânzii este de 0,03% pentru fiecare zi de întârziere.

+

Art. 120^1 Penalităţi de întârziere
(2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
multumesc frumos
multumesc frumos, trebuie sa calculez la suma de 7000 sa vad cat imi permit sa aman...
sa inteleg ca se aplica dobanda + penalitati??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizare intarziere plata chirie brazvan brazvan Buna ziua, In contractul de inchiriere spatiu este trecuta penalizare de 2% fara pe zi sau altceva, doar 2% in cazul neplatii la timp a chiriei. este ... (vezi toată discuția)
Ce dobanda au dreptul sa iau primariile la datorii? isty1981 isty1981 Buna ziua! Am ceva datorie la primarie (impozit auto si o amenda) si persoana care lucreaza la primarie a zis ca dobanda este de 2% pe luna pentru neplata ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract inchiriere retroactiv petremarianconstantin petremarianconstantin As dori sa stiu cine poate sa-mi ofere consultanta (contra cost bineinteles) in legatura cu un contract de inchiriere apartament incheiat acum ceva timp intre ... (vezi toată discuția)