Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitul pe venit amanat la plata
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitul pe venit amanat la plata

Buna ziua, as dori sa intreb ce se intampla in cazul in care se intarzie plata impozitului pe venit.. din motive intemeiate, as dori sa aman plata imp 3% pentru cel putin 8 luni ....
Se vor calcula penalitati de intarziere.
Cod proc fiscala:

Art. 120 Dobânzi
(7) Nivelul dobânzii este de 0,03% pentru fiecare zi de întârziere.

+

Art. 120^1 Penalităţi de întârziere
(2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
multumesc frumos
multumesc frumos, trebuie sa calculez la suma de 7000 sa vad cat imi permit sa aman...
sa inteleg ca se aplica dobanda + penalitati??