Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat pot circula pe teritoriul Romaniei cu masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat pot circula pe teritoriul Romaniei cu masina inmatriculata in R Moldova, eu avand dubla cetatetie RO si MD si domiciliu in ambele tari?

Multumesc.
Ce spune legislatia europeana, nu vreun netot care iese pe post sa-i sperie pe ,,bulgari"

Dacă vă menţineţi domiciliul permanent în ţara de origine, iar durata şederii în altă ţară din UE nu depăşeşte 6 luni, nu sunteţi obligat să vă înmatriculaţi maşina sau să plătiţi taxele aplicabile în ţara gazdă. Maşina va rămâne înmatriculată în ţara de reşedinţă.
În condiţiile în care durata şederii nu depăşeşte 6 luni, iar maşina nu este reînmatriculată, nu aveţi voie să o închiriaţi sau să o împrumutaţi unui rezident al ţării gazdă. Acesta vă poate conduce maşina doar dacă dumneavoastră sunteţi unul dintre pasageri.
Nimic nu vă împiedică însă să le împrumutaţi maşina prietenilor sau membrilor de familie care vă vizitează, atâta timp cât aceştia nu sunt rezidenţi ai ţării în care locuiţi temporar.
Dacă durata şederii depăşeşte 6 luni, ar trebui să vă modificaţi, în mod normal, domiciliul permanent. În acest caz, sunteţi obligat să vă înmatriculaţi maşina în ţara respectivă.

Cum se aplica legislatia europeana?
Simplu!
Cel mai tarziu cu cateva zile inainte de a se implini 6 luni de sedere neintrerupta pe teritotiul Romaniei parasiti tara, dati o fuga pana acasa.
Asa veti avea viza in pasaport cu care faceti dovada ca n-ati stat 6 luni neintrerupte.
DlGoe, utilizator