Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de stat pentru un copil nascut in Italia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de stat pentru un copil nascut in Italia

As vrea sa stiu daca sotia mea a născut in Italia dar le fac certificat de nastere on romania pot beneficia de acea alocatie de 200 de lei ??? Datimi un răspuns că rog frumos
Alocaţia de stat pentru copii prevăzută de Legea nr. 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă tuturor copiilor în vârstă de până la 18 ani, cetăţeni români, fără discriminare, precum şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

Acte necesare pentru acordarea alocaţiei de stat pentrucopiii născuţi în străinătate, precum si pentru copiii ai căror părinţi au naţionalităţi diferite sau/şi domicilii diferite
- acte de identitate părinti copil (buletine/carte de identitate, carte de identitate provizorie, paşaport, carte de rezidenţă, legitimaţie de şedere temporară}+2 copii xerox:
- certificat naştere copil eliberat de autorităţile române ( certificat cu cnp , nu si certificate traduse )+ copie xerox;
- livret de familie + copie xerox;
- declaraţie notarială comună a ambilor părinţi, care să facă referire la : data intrării în ţară;
motivul nedepunerii până în prezent a cererii de acordare a acestui drept; menţiunea că de la data naşterii şi până în prezent copilul s-a aflat permanenta ocrotire a părinţilor şi locuieşte împreună cu aceştia;nu s-a beneficiat de prestatii echivalente de la autoritatile competente de pe teriotoriul țării unde s-a nascut copilul;
- alte documente la solicitare Agentiei Judetene pentru Plăți și Inspecție Socială.
([ link extern ] )