Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Problema Mare
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Problema Mare

Buna:):((...totul a inceput acum o luna in data de 13 cand am fost ridicat de catre ofiteri ai diicot de acasa pt "sustinere de materiale pornografice cu minori"...acele filme se aflau la mine in calculator la intamplare din cauza folosirii "ratiei" pt un anumit program de descarcare...am luat un pachet de filme porno pt ratie (cu asha ceva faci ratia la program) in care s-au aflat filme cu minori...(REPET: DIN PURA INTAMPLARE) si pentru care am fost acuzat pt cele spuse anterior...de aceea nu shtiu mai exact pt ce am fost acuzat... din moment ce eu nu intentionam sa le comercializez...sau sa le distribui altor persoane...(doar pt ratie: asta costand in downloadarea filmelor si tinerea lor in calculator timp de 24 de ore pana la activarea ratiei) prin urmare...cred ca nu era nevoie sa ma puna sub urmarire penala ci doar sa cerceteze si sa inchida "torrentele" pe care sunt acele filme disponibile la sectiunea download.... #-o nedreptate?....sau nu?....poate ma lamuritzi voi:) Multumesc mult
Este posibil sa fie un abuz, dar cand va ganditi sa faceti ceva ganditi-va mai intai la consecinte.
Atitudinea organelor de politie in cazul d-voastra. este oarecum justificata, pentru ca si fapta de sustinere de materiale pornografice cu minori este, dupa parerea mea, extrem de grava.

Insa daca aveti incontinuare probleme contactati un avocat.

Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi, producerea in vederea raspandirii, oferirea sau punerea la dispozitie, raspandirea sau transmiterea, procurarea pentru sine sau
pentru altul, de materiale pornografice cu minori prin sisteme informatice, ori detinerea, fara drept, de materiale pornografice cu minori intr-un sistem informatic sau un mijloc de stocare a datelor informatice.

(2) Tentativa se pedepseste.

Pentru amitza : din care lege este extrasul de mai sus?Multumesc.
legea 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor
publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea
corupţiei, articolul 51
am mai auzit si noi de torrents, bitcomet sau utorrents. lasa vrajeala cu pastrarea ratio-ului.
desi tu aveai pt. prima data si pt. 24 de ore acele materiale, asa intamplator si din senin s-a gasit Politia sa efectueze o perchezitie la tine? ha! ce intuitiva si eficienta e Politia noastra!!
poate prinzi un jude paralel cu partea de IT si merge vrajeala.

Sfatul e prea simplu. Ia-ti repede avocat ca altfel o sa ti-o iei rau.