avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Date solicitate politia locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Date solicitate politia locala

buna ziua,
In 4 martie am parcat neregulamentar in alt oras.
Peste 20 zile imi vine o comunicare in care, politia locala de acolo ma instiinteaza sa le returnez un formular cu datele persoanei care o condus masina in ziua respectiva. Este invocat art. 39 din OUG nr. 195/2002, republicata, iar in caz de necomunicare a datelor respective este invocat art. 102 alin.1, pct 14 din aceiasi lege.

In legea respectiva Art. 39
Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice poliţiei rutiere, la cererea acesteia şi în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice.

Are dreptul Politia locala sa ceara asemenea informatii? Si sa sanctioneze cu puncte amenda?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Instiintare parcare neregulamentare in parbriz CiobyJr CiobyJr Buna ziua, Tocmai ce am primit un premiu de parcare neregulamentare in parbriz in care scrie ca la data de xxx la ora xxx autoturismul cu numarul de ... (vezi toată discuția)
Prin decizia Îccj (complet ril) nr. 11/2017 (m. of. nr. 750/19.09.2017): ... petrica_pascal petrica_pascal Prin Decizia ÎCCJ (Complet RIL) nr. 11/2017 (M. Of. nr. 750/19.09.2017): Art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 ... (vezi toată discuția)
Comunicarea pentru parcarea neregulamentara se poate contesta ... Ein Mann Ein Mann Comunicarea pentru parcarea neregulamentara se poate contesta si dupa plata amenzii? In comunicare se mentioneaza ca fapta se sanctioneaza cu 435 lei si 2 ... (vezi toată discuția)