Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna seara!
Va expun urmatoarea situatie.
Date :
- persoana sex feminin
- data nasterii: octombrie 1957
- studii superioare 5 ani, cursuri de zi
- vechime totala in munca 32 ani (fara a socoti anii de studii)
Din acestia 7ani sunt in conditii deosebite (grupa II), realizati in doua etape :
1 an si 4 luni (1977-1978) si 5 ani si 11 luni(1984-1990).
Va rog sa imi spuneti:
- este posibila pensionare anticipata partiala la 1 septembrie 2015 si ce penalizare se aplica ?
- cum influenteaza cei 7 ani de grupa reducerea varstei standard de pensionare, stagiul de cotizare si punctul de pensie pentru perioada respectiva?
Multumesc.
Pensie anticipata partiala incepand cu 01/09/2015 cu penalizare de 27,75%.
Daca sunteti nascuta pe 01/10/1957 penalizarea va fi de 27%.
Multumesc. Asfi vrut sa gasesc raspuns si la intrebarea referitoare la perioada de vechime in grupa a-II-a.
Am avut o scapare.
Anii de grupa reduc diminuarea cu 9%.
Diminuarea va fi de 18,75%.
Am inteles. Deci, trebuie sa solicit pensionarea in ziua corespunzatoare datei de nastere, ca penalizarea sa fie fix 18%. Am recitit si anumite paragrafe din lege si m-am lamurit ca se adauga la vechime cate 3 luni pentru fiecare an de munca in grupa II conditii deosebite de munca.Cred ca acest lucru e valabil si am inteles bine.