Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Piata este considerata magazin specializat ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Piata este considerata magazin specializat ?

In lumina ultimilor modificari ale codului fiscal, se impune ca toti comerciantii sa vanda cu casa de marcat fiscala. Am firma (SRL), vand in piata agro-alimentara si trebuie sa folosesc casa de marcat. Ma intereseaza daca piata este considerata magazin specializat, asa cum e prevazut in cod CAEN 4721.
4781 - Comert cu amanuntul al produselor alimentare, bauturilor si produselor din tutun efectuat prin standuri, chioscuri si piete

4721 nu e bun daca vindeti doar in piata.
Vand LEGUME si FRUCTE si vreau sa stiu daca o piata, este considerata MAGAZIN SPECIALIZAT, asa cum scrie in Cod CAEN 4721, am contract cu administratia pietei...
Depinde daca e spatiu inchis sau nu. Magazinele (cladirile de magazine) care functioneaza in interiorul unui perimetru numit generic "piata", pot avea CAEN 4721, 4711 etc in functie de activitate. Dar firma respectiva are contract de inchiriere/concesiune sau e proprietara spatiului.

Piata in sensul exprimat de CAEN 4781 se refera la taraba, masa, chiosc, orice alt tip de unitate mobila, chiar daca si pentru acestea se plateste chirie.

Trebuie sa faceti distinctie intre notiunea de spatiu comercial fix si spatiu de vanzare mobil (taraba chiosc) chiar daca ambele se afla intr-o piata.