Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua m-ar interesa sa stiu daca o femeie care are 10 luni lucrate poate intra in concediu medical sau risc maternal daca este insarcinata in 4 luni jumatate.Mentionez ca a lucrat la o firma inainte 7 ani,4 luni si-a cautat un alt loc de munca iar acum dupa cele 4 luni cu care nu a cotizat s-a angajat si are 10 luni lucrate si nu stie ce ar trebui sa faca sa poata beneficia de icc,daca poate sau nu sa intre in concediu medical sau risc de la serviciul respectiv la care are 10 luni lucrate si sa-i mearga si continuitate facand 12 luni cotizate inainte de nasterea copilului.
alexandra_draghici24, utilizator
trebuie sa se afle in concediu medical pana in august cand va naste pentru a putea beneficia de indemnizatie crestere copil timp de 2 ani ?
va multumesc foarte mult ca m-ati lamurit