Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Casa mostenita impozitata ca si a doua locuinta?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Casa mostenita impozitata ca si a doua locuinta?

Buna seara! Am si eu o nelamurire privind situatia in care ma aflu... Am mostenit in urma decesului unchiului meu o casa impreuna cu fratele meu (prin certificat de mostenitor). De curand impreuna cu viitorul sot, am cumparat prin credit ipotecar un apartament pe care urmeaza sa il declaram la Administratia Financiara. Acum intrebarile mele sunt urmatarele:
1. Voi plati impozit majorat pt ca am si acea casa mostenita?
2. Deocamdata adresa de domiciliu este inca la mama.. citeam pe un site ca s-ar putea sa mi se calculeze impozit pt 3 locuinte...
3. Daca acum cand ma voi duce sa declar apartamentul, nu declar ca mai am si acea casa mostenita pt care deja platesc un impozit maricel, ce se poate intampla?....
Stiu ca sunt doua formulare. Unul pe care il completati doar daca declarati ca aveti mai multe proprietati, celalalt doar pt aceasta locuinta.
O sa declarati in scris daca imobilul de la adresa de domiciliu este proprietatea dvs sau nu. Nu imi aduc aminte daca exista o declaratie in care se mentioneaza "declar ca nu detin alte proprietati"

Nu se calculeaza pentru 3 daca aveti 2
Multumesc! Dar platesc impozit majorat, chiar daca este mostenire?