avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Costuri vanzare-cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Costuri vanzare-cumparare imobil

Buna ziua,
Cand o proprietate imobiliara este vanduta /cumparata as dori sa stiu, la ce tip de cheltuieli tre sa se astepte cumparatorul pe de-o parte, dar si vanzatorul pe de cealalta parte (nu valoric): taxe catre stat, onorariu catre notar, TVA (ce valoare :9% sau 19% ??? si in ce conditii - stiu ca era la un moment dat, un termen de 3 ani in care daca vindeai plateai un impozit raporat la valoarea din contractul de v/c, iar daca depaseai cei 3 ani, nu mai plateai acea taxa/mai este aplicabila aceasta situatie sau s-a modificat?)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 12:15, 23 Iunie 2009
Cumparatorul:
- onorariu notarial (in lipsa prevederii contrare in contract);
- taxe intabulare in cartea funciara (achitate tot notarului);
- TVA numai daca vanzatorul este platitor de TVA. Cota standard este 19%, in anumite conditii este 5%.

Vanzatorul persoana juridica: - nimic, pretul va intra in calculul profitului impozabil;

Vanzatorul persoana fizica:
- impozit pe venitul din trasferul imobilului, calculat dupa cum urmeaza:
a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani]:
- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.

Daca vanzatorul este platitor de TVA (indiferent ca e PF sau PJ), atunci el va colecta TVA-ul de la cumparator si va face decontul aferent, urmand sa plateasca statului suma rezultata (daca e cazul, bineinteles).
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2009
ContSters20980, utilizator
Va multumesc ptr promptitudine
Fac o mica precizare in sensul ca la onorariul platit de cumparator, chiar daca acesta este persoana fizica, notarul percepe TVA 19%.
Normal, deoarece notarul este de regula platitor de TVA. Onorariul sau include si TVA, tocmai de aceea nu l-am pus separat, si nu are legatura cu calitatea cumparatorului de PF sau PJ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa catre stat ContSters56818 ContSters56818 In urma vanzarii unui imobil,care sunt taxele care se platesc catre stat de catre vanzator,respectiv cumparator? (vezi toată discuția)
Taxe vinzare apartament mostenit cicipic cicipic Am mostenit un apartament de la parintii mei care din pacate s-au strins din viata. As dori sa aflu ce taxe/impozite voi avea de platit daca doresc sa vind ... (vezi toată discuția)
Taxe cumparare locuinta lazarlivia lazarlivia Cand se cumpara o locuinta plateste taxa la notar si vanzatorul, ori numai cumparatorul? Cat este taxa pentru 5000 euro? (vezi toată discuția)