Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere antecontract apartament
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere antecontract apartament

Buna ziua.Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pt un apartament nou cu o firma in anul 2008(de fapt o mansarda) pe care l-am achitat integral..Scadenta incheierii contractului de vanzare-cumparare autentic este in 15 iulie,dar intre timp am aflat ca de fapt apartamentul este ipotecat la banca(de fapt pt construirea lui a luat un credit ipotecar).Am 4 intrebari la care va rog daca este posibil sa ma ajutati cu un raspuns:
1.La incheierea unui antecontract notarul nu trebuie sa ceara nici un act vanzatorului prin care acesta sa demonstreze ca este efectiv el proprietarul bunului?
2.Pot scoate extras de CF pe acest apartament in constructie?
3.Vanzatorul sustine ca incearca sa mute ipoteca pe cladirea de dedesubt care este proprietatea lui.Este posibil?
4.In contact exista 2 clauze:una care zice ca vanzatorul se obliga sa nu ia masuri ipotecare in favoarea lui in caz de neplata si a doua cre scrie ca contactul de incheie cu buna credinta a partilor...etc.Pot sa folosesc sceste 2 clauze pt a cere inapoierea banilor?
Va multumesc.
1. Notarul poate solicita inscrisuri, dar nu obligatoriu, pentru un antecontract de vindere. Cel interesat era-ti d-voastra.
2. sigur ca puteti scoate extras CF, puteati si prin notar la data semnarii antecontractului.
3.Este posibila inlocuirea ipotecii, numai daca banca isi da acceptul.
4. Este putin probabil sa reusiti pe aceste motive sa denuntati unilateral antecontractul, vedeti insa in cuprinsul acestuia care sunt conditiile din contract(aceasta in conditiile in care exista).
alinaaline a scris:
1.La incheierea unui antecontract notarul nu trebuie sa ceara nici un act vanzatorului prin care acesta sa demonstreze ca este efectiv el proprietarul bunului?

Notarul avea obligatia sa se asigure ca promitentul vanzator are calitatea pe care si-o asuma prin contract, ceea ce inseamna ca daca promitentul vanzator declara ca este proprietar, atunci notarul trebuia sa verifice si sa ceara extras de carte funciara (inteleg ca apartamentul exista deja si nu era un bun viitor la momentul antecontractului).

2.Pot scoate extras de CF pe acest apartament in constructie?

Daca este intabulat, da. Ar trebui sa aveti in anteconract elementele de identificare (nr cadastral, nr carte funciara).

3.Vanzatorul sustine ca incearca sa mute ipoteca pe cladirea de dedesubt care este proprietatea lui.Este posibil?

Da, este posibila restrangerea ipotecii, insa numai cu acordul creditorului.

4.In contact exista 2 clauze:una care zice ca vanzatorul se obliga sa nu ia masuri ipotecare in favoarea lui in caz de neplata si a doua cre scrie ca contactul de incheie cu buna credinta a partilor...etc.Pot sa folosesc sceste 2 clauze pt a cere inapoierea banilor?

Nu. Acolo e vorba de ipotecarea in favoarea vanzatorului pentru plata pretului, deci cu totul alta poveste.

gabescu a scris:
1. Notarul poate solicita inscrisuri, dar nu obligatoriu, pentru un antecontract de vindere. Cel interesat era-ti d-voastra.

Ba e obligat:"Art. 45 - Notarul public are obligaţia să desluşească raporturile reale dintre părţi cu privire la actul pe care vor să-l încheie, să verifice dacă scopul pe care îl urmăresc este în conformitate cu legea şi să le dea îndrumările necesare asupra efectelor lui juridice. De asemenea, el trebuie să ceară părţilor, ori de câte ori este cazul, documentele justificative şi autorizaţiile necesare pentru încheierea actului sau, la cererea acestora, va putea obţine el însuşi documentaţia necesară" (legea 36/1995).
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

alinaaline a scris:
1.La incheierea unui antecontract notarul nu trebuie sa ceara nici un act vanzatorului prin care acesta sa demonstreze ca este efectiv el proprietarul bunului?

Notarul avea obligatia sa se asigure ca promitentul vanzator are calitatea pe care si-o asuma prin contract, ceea ce inseamna ca daca promitentul vanzator declara ca este proprietar, atunci notarul trebuia sa verifice si sa ceara extras de carte funciara (inteleg ca apartamentul exista deja si nu era un bun viitor la momentul antecontractului).
In momentul in care am facut antecontractul erau ridicate zidurile exterioare si interioare.
2.Pot scoate extras de CF pe acest apartament in constructie?

Daca este intabulat, da. Ar trebui sa aveti in anteconract elementele de identificare (nr cadastral, nr carte funciara).

Am in contract datele cadastrale a imobilului de dedesubt(pe care este construit apartamentul).
Va multumesc mult.
alinaaline a scris:
Am in contract datele cadastrale a imobilului de dedesubt(pe care este construit apartamentul).

Pai si la ce va folosesc? :O Sunteti sigura ca mansarda respectiva e intabulata? Exista sute construite ilegal...
La mansardari situatie este mai complicata un pic.
In primul rand trebuie trecut acoperisul de pe membrii asociatiei pe cumparator printr-o actiune in instanta si se inscrie imobilul in CF , in baza unei documentatii cadastrale si a hotararii judecatoresti definitive.
Ulterior se obtin autorizatile de construire a mansardei si se purcede la construire.
Ulterior construirii se mai face o documentatie cadastrale prin care se atribuie numere la fiecare apartament construit.
Probabil ca antecontractul dumneavoastra s-a facut pe o constructie viitoare, contractul autentic urmand a fi perfectat la momentul inscrierii in CF a dreptului de proprietate al vanzatorului pe apartamentul respectiv.
Si daca s-a facut la notar sau avocat vanzatorul nu a avut ce acte sa prezinte, in afara contractului de vanzare cumparare cu asociatia de proprietari sau de hotararea judecatoreasca la care s-ar mai putea adauga si proiectul mansardei prin care se individualizeaza apartamentul respectiv.