Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Norma de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Norma de munca

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca e legal ca un angajat al unei institutii publice cu foc continuu sa lucreze consecutiv 7 zile.
Va multumesc.
s.stefan, utilizator
Orice angajator trebuie sa respecte prevederile Codului muncii cu privire la repausul saptamanal..

art.137 C.mun.
.....
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).
Asta cu 14 zile o stiam, si mai stiu ca dupa 14 zile sunt obligatorii 4 zile libere consecutive. Ce va intreb este cum e in cazul a 7 zile de munca consecutive.
O situatie particulara.
In cazul in care lucrati 7 zile consecutiv, atunci angajatorul va trebui sa va acorde 2 zile de repaus consecutiv.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.