avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata cm

daca intr-o luna am efectuat norma aferenta pana pe data de 25 ,si incepand cu data de 26 sunt in concediu medical ,cum voi fi platit ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:24, 1 Aprilie 2015
Plata indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca se face in functie de codul mentionat pe concediul medical.

Ordinul nr. 233/2006 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical şi a instrucţiunilor privind utilizarea şi modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza cărora se acordă indemnizaţii asiguraţilor din sistemul asigurărilor sociale de sănătate stabileşte prin Anexa nr. 1 Codurile de indemnizaţie de asigurări sociale de sănătate.

Acest cod se poate consulta pe spatele (verso) oricărui concediu medical în original:
01 Boală obişnuită … 75%
02* Accident în timpul deplasării la/de la locul de muncă … 100%/80%
03* Accident de muncă … 100%/80%
04* Boală profesională … 100%/80%
05 Boală infectocontagioasă din grupa A … 100%
06 Urgentă medico-chirurgicală … 100%
07 Carantină … 75%
08 Sarcină şi lăuzie … 85%
09 Îngrijire copil bolnav în vârstă de până la şapte ani sau copil cu handicap pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani … 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru … Fără a depăşi 25% din baza de calcul
11 Trecerea temporară în altă muncă … Fără a depăşi 25% din baza de calcul
12 Tuberculoză … 100%
13 Boală cardiovasculară … 75%
14 Neoplazii, SIDA … 100%
15 Risc maternal … 75%
[ link extern ]
am inteles despre plata cm;dar salariul imi va fi afectat de cm?imi va fi platit salariul normal (pentru orele lucrate), plus cm?
Salariul se va plati normal pentru orele lucrate.

Daca intr-o luna de zile aveti zile lucrate si zile de concediu medical , atunci veti primi salariul poentru zilele lucrate plus indemnzizatia pentru i.t.m. pentru zilele de c.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cat este platit concediu medical ptr zece zile Anetamustatea Anetamustatea As dori sa stiu cu cat la suta este platit concediul medical ptr zece zile lucratoare.cand este plati concediul medical (vezi toată discuția)
Concediu medical cristi1446 cristi1446 Care este procentul cu care se plateste un concediu medical in urma unei interventii chirurgicale(apenticita)?Care este perioada la care se aplica procentul? (vezi toată discuția)
Concediu medical- insarcinata monicaelena83 monicaelena83 Buna ziua. In ultimele 6 saptamani am fost in concediu medical, sunt insarcinata si as dori sa stiu cat concediu medical am voie sa iau fara a trece pe risc ... (vezi toată discuția)