Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate numire ca sef de birou a sotiei de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate numire ca sef de birou a sotiei de catre primar

Primarul isi promoveaza sotia pe postul de sef de birou. Nu stiu daca s-a organizat sau nu concurs cu publicarea unui anunt sau cu instiintarea ANFP. De principiu as vrea sa stiu daca situatia prezentata constituie sau nu un caz de incompatibilitate.
Daca primarul este seful direct al sotiei (respectivul birou sa fie in subordinea directa a primarului) este incompatibilitate - vezi art. 95 din legea 161/2003.