avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OPC
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OPC

Referitor la reclamatia dvs. inregistrata la sediul CJPC sub nr
316 din data de 02.2015 va informam ca dupa analizarea documentelor
depuse si a celor prezentate de banca , precum si a cercetarilor efectuate asupra
prevederilor cuprinse in contractul de credit al dvs. incheiat cu banca Raiffeisen
Bank SA, s-a constatat ca valoarea totala platibila pe intreaga perioada de
derulare a contractului a fost majorata fata de valoarea corespunzatoare initiala.
Acest fapt s-a datorat atat maririi ratelor de dobanda cat si includerii in
aceste rate a comisionului de administrare.
Drept urmare s-a dispus bancii sa procedeze la eliminarea comisionului de
administrare din marja, aplicandu-se si sanctiunea cu amenda contrave ntiona la
corespunzatoare din OG 2111992 rep.
Avand in vedere faptul ca perioada de derulare a contractului de credit
este pana la finalul lunii iulie 2016, va recomandam ca in cazui in care se va mai
incheia vreun act aditional, sa acordati o mare atentie cel putin la doua aspecte,
si anume la rata/ratele de debanda si la valoarea totala platibila pe intreaga
perioada de derulare a contractului.
Va multumim pentru increderea acordata institutiei noastre.

VA ROG FRUMOS UN PUNCT DE VEDERE ,CE POT FACE MAI DEPARTE ?
VA MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: REMUS70 , utilizator 20:14, 2 Aprilie 2015
Daca raspunsul opc nu va este satisfacator,daca apreciati util si necesar,puteti analiza oportunitatea unei actiuni in instanta
nu raspunsul opc este problema, banca nu reactioneaza in nici un fel in urma celor constatate de opc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anpc REMUS70 REMUS70 Referitor la reclamatia dvs. inregistrata la sediul CJPC sub nr 316 din data de 02.2015 va informam ca dupa analizarea documentelor depuse si a celor ... (vezi toată discuția)
Comision administrare legal ??? la contract de credit livache74 livache74 Buna ziua, am facut un credit in 2011 in lei cu rata fixa de 10,5% ( DAE 17,9 ) pe 10 ani, intrebarea mea este in legatura cu comisionul de administrare ... (vezi toată discuția)
Banca imi impune noi conditii la un credit semnat cu un an in urma oph71 oph71 Anul trecut am contractat de la ALPHABANK un credit de investitii, si in cadrul aceluiasi contract general, beneficiez de un card de credit pe firma. Creditul ... (vezi toată discuția)