Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 394 si 300, completare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 394 si 300, completare

In Declaratia 394 ,sumele reprezentand baza de impozitare si TVA ,se preiau din facturi si se trec in declaratie cu intregi si zecimale ,sau se face rotunjirea .Dar in Decontul de TVA ? Nu am gasit niciunde o referire care sa lamureasca aspectul . Multumesc anticipat ptr raspuns .
În ambele declarații, raportarea se face în sume întregi, fără zecimale. Bineînțeles, rotunjirile le faceți după ce adunați sumele (total livrări, total achiziții, în cazul D300, respectiv total achiziții și total livrări pe partener, în cazul D394).
Multumesc !
Cu plăcere. Succes!