Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Persoana fizica neautorizata platitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Persoana fizica neautorizata platitoare de TVA

Buna ziua. Persoana fizica platitoare de Tva (neautorizata-dezvoltator imobiliar) dupa data atribuirii C.I.F , poate inregistra in decontul de Tva (primul), facturi din perioada precedenta (din anul 2014 -cand nu era platitor de Tva). Acele facturi din 2014 sunt investitii facute inainte de depasirea plafonului de 65.000 euro. Multumesc anticipat.
numai daca facturile sunt aferente investitiilor efectuate la un imobil ce se afla in stoc (nevandut) la data atribuirii cif-ului.
Buna seara. Cu referire la aceste facturi, daca ele sunt declarate in decontul de Tva, trebuie introduse si in D 394? Daca da, atunci ce se intampla cu incrucisarea lor?( Furnizorii (toti platitori Tva) nu le-au declarat.). Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
nu trebuie declarate in 394, iar in decontul de tva se trec la rd. 31