Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala-martorul poate fi asistat de avocatul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala-martorul poate fi asistat de avocatul ales la declaratia data?

Buna seara,
In timpul urmaririi penale un martor are voie sa se prezinte la declaratie asistat de avocat?
Am facut o plangere penala si martorul s-a prezentat cu aparator ales si si a dat declaratia.
Avea voie?

Eu nu am gasit in Codul de procedura penala vreun text care sa prevada ca martorul poate fi asistat de avocat. Sau poate fi astistat in virtutea maximei "daca legea nu distinge atunci nici noi nu trebuie sa distingem"?
Alti colegi, ce parere aveti?
Conform art.31 c.p.p. avocatul asistă sau reprezintă părţile ori subiecţii procesuali în condiţiile legii, iar aceste conditii sunt stabilite de art.10 CPP care delimiteaza sfera celor care pot beneficia de asistenta avocatului, respectiv părţile şi subiecţii procesuali principali.
Mai mult, potrivit art.10 alin.6 c.p.p. dreptul la apărare trebuie exercitat cu bună-credinţă, potrivit scopului pentru care a fost recunoscut de lege, astfel, doar partile si subiectii procesuali principali au in cauza interese proprii ce trebuie aparate, martorul nu are si nu ar trebui sa aiba interese personale in cauza, el are obligatia civica de a ajuta la aflarea adevarului.
In concluzie, conf. c.p.p. martorul nu poate fi asistat de avocat.
Totusi in practica am intalnit situatii in care martorul a dorit sa fie insotit de avocat la audiere si in general se permite, personal consider ca atata timp cat avocatul nu intervine in nici un fel, nu vad de ce sa nu fie prezent, practic avocatul vegheaza sa-i fie respectate drepturile procesuale ale martorului.
Plangerea penala este pentru obstructionarea justitiei intr-un proces penal, iar avocatul ales care a asistat martorul este avocatul partii care ascunde faptele in procesul penal.
Cu toate ca am solicitat prezenta avocatului meu ales ( ca parte vatamata) nu ni s-a adus la cunostinta faptul ca urmeaza sa fie audiat martorul, avocatul meu nefiind prezent.
pitic1991, utilizator
Avocatul partilor din dosar nu poate sub nicio forma sa il asiste pe martor, ci doar sa participe la efectuarea actului in sine - luarea declaratiei martorului, pentru a putea pune intrebari acestuia.
Avocatul partii din proces are dreptul de a fi rezent la audierea martorului insa nu sa il asiste pe martor.

Se poate asista de avocat si martorul in procesul penal.