Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere copil de o luna pentru celalalt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere copil de o luna pentru celalalt parinte

Este olbigatoriu acordarea concediului de crestere a copilului de o luna pentru celalat parinte in termen de 30 de zile de la cerere, sau poate fi amanata ( in cazul nostru pana la 45 zile ) conform necesitatii angajatorului?

Suntem intitutie publica de spectacole, si persoana care solicita concediul de crestere are roluri principale in spectacolele programate pentru urmatorele 45 zile
1. Celalalt parinte poate solicita cel putin o luna de concediu crestere copil (CCC) oricand doreste, pe parcursul CCC luat de primul parinte.

2. CCC pentru celalalt parinte nu este obligatoriu, acesta se acorda numai la cerere, dar, daca indeplineste conditiile, fie ca il ia sau nu se va reduce CCC al primului parinte cu o luna de zile.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum și concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.

Art. 26
(1) Constituie contraventie nerespectarea prevederilor art. 14 alin. (2), art. 19 alin. (2), art. 25 si art. 38 alin.(3) si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.