Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Daca in contractul de munca exista o clauza de demisie de 45 de zile, este obligatoriu sa fie respectata?!
Se poate da demisia cu un preaviz de 20 de zile, care pot fi consecintele nerespectarii clauzei?!
Art. 81 din Codul Muncii (demisia)
alin (7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv. ( puteti sa va intelegeti cu angajatorul in privinta termenului de preaviz; daca totusi nu doreste, clauza din contract trebuie respectata)
alin (8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Angajatorul are posibilitatea sa renunte total sau partial la termenul de preaviz.