Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare masina inmatriculata pe Romania dar mentionat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare masina inmatriculata pe Romania dar mentionat in certificat ca a fost instrainata.

Buna seara tuturor.
Am si eu urmatoarea problema; am vandut masina mea la schimb cu o alta masina zilele acestea.
Cel care mia vandut masina nu era proprietar in actele din CIV si nici eu nu eram trecut in masina vanduta de mine.
Problema sta in felul urmator, masina vanduta de mine avea scris la rubrica INSTRAINAT CATRE.... numele si data din 2012 ca a fost instrainata iar cumparatorul a sups ca doreste un alt certificat de inmatriculare nou in care sa nu fie scris asa ceva ca s anu il opreasca politia si sa ii ia certificatul de inmatriculare si sal oblige sa o inmatriculeze.
Eu am acceptat asta promitandui ca o sa iau legatura cu fostul proprietar sa ii faca un alt certificat de inmatriculare, dar din cate am observat pe internet nu exista baza legala sa pot face un astfel de lucru...
Mentionez ca masina vanduta d emine e trecuta la impozit la mine si ii ofer fiscal omului iar el mia conditionat oferirea fiscaului masinii cumparate de la el cu oferirea unui nou certificat de inmatriculare in care sa nu fie completat la rubrica...INSTRAINAT CATRE...
Ce pot face in acest caz?
Multumesc!
ovidiu_xxl2006, utilizator
iar cumparatorul a sups ca doreste un alt certificat de inmatriculare nou in care sa nu fie scris asa ceva ca s anu il opreasca politia si sa ii ia certificatul de inmatriculare si sal oblige sa o inmatriculeze.

In conditiile in care cumparatorul intelege sa respecte dispozitia in vigoare,ca in termen legal sa finalizeze procedura de inmatriculare auto,autoritatea in domeniu urmeaza sa ii elibereze certificat de inmatriculare cu datele acestuia de identificare
el mia conditionat oferirea fiscaului masinii cumparate de la el cu oferirea unui nou certificat de inmatriculare in care sa nu fie completat la rubrica...INSTRAINAT CATRE...

Dvs ca si detinator auto-neavand calitatea de proprietar asupra bunului mobil instrainat nu intruniti conditiile legale pentru a putea solicita un nou certificat de inmatriculare auto
Mai departe ce pot face? Pentru ca a acceptat schimbul cu cu conditia sa iau cumva legatura cu proprietarul din CIV sa ceara un nou certificat, acum ca am realizat ca acest lucru nu este posibil din punct de vedere legal, iar acum risc sa numi dea fiscalul masinii vandute de el catre mine... Eu unul personal ii dau fiscalul de la masina vanduta de mine catre EL. Mai sunt alte variante sa iau acest fiscal? Imi poate face mie ceva din punct de vedere legal? Multumesc pentru raspunsuri!
ovidiu_xxl2006, utilizator
ovidiu_xxl2006 a scris:

Imi poate face mie ceva din punct de vedere legal?

Cumparatorul poate sa se instituie cu pretentii,inclusiv sa va actioneze in instanta sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune
Dvs ati tranzactionat un bun mobil al carui proprietar-in fapt si in drept nu sunteti si pentru care evident nu ati putut prezenta certificat fiscal-obligatoriu pentru intocmirea formalitatilor de tranzactionare auto

Pai eu masina care iam vanduto o am trecuta la fisc la mine pentru ca e scoasa de la fisc de la fostul proprietar care e trecut in CIV si in TALON iar eu ii dau cumparatorului CERTIFICAT FISCAL obligatoriu si stampila pe FISA DE INMATRICULARE ca sasi poata duce mai departe inmatricularea auto....
Nu el e cel care ar putea suferi aceste lucruri de fapt si de drept din moment ce numi da certificatul fiscal al masinii pe care am cumparato decat daca ii dau CERTIFICAT DE INMATRICULARE NOU in care s anu scrie la INSTRANAT CATRE....
ovidiu_xxl2006, utilizator