Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Terasa bloc - cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Terasa bloc - cadastru si intabulare

Buna ziua,
Ati analizat / ati fost implicati pana acum in problema cadastrarii/ intabularii unui acoperis tip terasa al unui bloc?
in concret, proprietarul unui imobil P+5E doreste intabularea acoperisului tip terasa in vederea instrainarii sale ulterioare, in proprietate exclusiva, catre cei 4 proprietari care vor locui la ultimul etaj – etajul 5. Oficiul de cadastru a respins receptia documentatiei cadastrale, motivand ca „terasa tip acoperis nu poate fi cadastrata”.
Multumesc frumos pentru suport !
Au avut dreptate.OCPI
Pentru intabularea terasei , se face o documentație cadastrală de dezmembrare a terasei din părțile comune indivize(conf. art.59 al L.7/1996 ȘI ART.13 al O.634/2006) deoarece doar așa terasa va fi identificată prin identificator unic