avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executare?

as dori sa stiu daca am obligatia sa achit intr-o singura transa sulta stabilita prin sentinta definitiva, daca nu, ce posibilitati mai am?

Buna ziua,

probabil ca hotararea judecatoreasca spune ca aveti obligatia sa achitati sulta.

In acest caz, o esalonare a sumei, veti putea face numai daca partea careia aveti obligatia sa-i achitati sulta, va fi de acord cu acest lucru.

Si, daca va fi de acord recomandat este sa incheiati o tranzactie in acest sens, in forma autentica in fata unui notar.

Succes!
mediatorelenavasile a scris:

Buna ziua,

probabil ca hotararea judecatoreasca spune ca aveti obligatia sa achitati sulta.

In acest caz, o esalonare a sumei, veti putea face numai daca partea careia aveti obligatia sa-i achitati sulta, va fi de acord cu acest lucru.

Si, daca va fi de acord recomandat este sa incheiati o tranzactie in acest sens, in forma autentica in fata unui notar.

Succes!


partea adversa nu va fi de acord cu transarea si eu am considerat ca ar fi bine sa expediez banii cu mandat postal. credeti ca e bine?
Da,

este bine, cu mentiunea ca este imporant sa mentionati pe mandat ce reprezinta suma, sau cel maI bine ar fi sa virati banii intr-un cont al acestEia, dar asigurati-va ca este un cont bun, adica sa-i apartina celui caruia ii faceti plata.

Indiferent cum alegeti sa faceti plata mentionati pe documentul de plata ce reprezinta suma respectiva!

Va recomand sa contacti prin e-mail persoana, adica in scris, si sa-i solicitati toate datele in vederea efectuarii platii, nume, prenume, adresa completa si corecta asa cum este in CI, cont, banca. Aceasta pentru a fi sigur ca banii ajung unde si la cine trebuie.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajare taxa de mediu andreiionel andreiionel am castigat dreptul sa recuperez taxa de mediu la masina in valoare de 600 euro banii ii voi primii pe card in transe egale de 120 euro ... (vezi toată discuția)
Consultare balcania balcania In urma sentintei de divort minorul a fost incredintat mamei urmand sa platesc pensie de intretinere stabilita prin hotarare judecatoreasca. La locul de munca ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata si sulta lore8000 lore8000 Buna seara. Daca ai de achitat sulta si cheltuieli de judecata in urma unui proces de partaj cum se achita acestea? Prin posta,banca,executor, ... (vezi toată discuția)