Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere copil

buna ziua,
Am o fetita de 16 ani, in urma unei sentinte judecatoresti , s-a hotarat ca tata copilului sa plateasca pensie de intretinere de 20 %. din venitul lunar ( mai avand un copil mai mic). El a dorit ca societatea unde este angajat , sa treaca un salar stabilit de el(adica mai mic)in cartea de munca, iar restul banilor sa-i primeasca ca si prima (pana cand implineste fetita 18 ani). Din pacate sunt multi parinti care cer asa ceva de la firme, dupa mine inseland copii.I-am cerut o copie dupa fluturasul cu salar, dupa ani de zile si l-am enervat foarte tare..As dori sa stiu daca se calculeaza doar din salariul de incadrare (netul)sau daca se ia in considerare si prime,si daca e legal.Prima este un venit, dupa mine!?
multumesc si astept raspuns
daca va scrie din venitul net , inseamna ca se pote retine acel procent din tot ce primeste, mergeti cu hotararea la un executor.
gi-jane2, moderator
as dori sa stiu daca pot face o adresa cu recomandare, scrisa de mana la societatea unde este angajat tata fiicei mele.si sa cer venitul net lunar de cand este el angajat?