Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Retur ajutor somaj ANOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Retur ajutor somaj ANOFM

Buna seara!

In nov. 2013 am fost concediat abuziv de angajator. L-am actionat in instanta si am castigat procesul (despagubire egala cu salariile indexate, actualizate + reintegrare). Dupa ce m-a concediat m-am adresat ANOFM si am cerut ajutor de somaj, pe care l-am primit. Dupa ce am castigat procesul, ANOFM imi cere banii acordati ca si ajutor de somaj din acea perioada. Este corect?

Va multumesc!
Este corect, nu puteti incasa in acelasi timp drepturi salariale si drepturi de ajutor de somaj.
Este corect , intrucat este vorba despre efectele principiului restitutio in integrum.

Ca urmare a anulării deciziei de concediere, cu consecinţa reintegrării salariatului şi a obligării angajatorului la plata unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat, salariatul a pierdut retroactiv calitatea de şomer, fiind ţinut să restituie indemnizaţia de şomaj încasată după concedierea sa nelegală. Altminteri, ar însemna că pentru perioada ulterioară concedierii sale nelegale, salariatul, reintegrat ca urmare a anulării deciziei de concediere, a avut concomitent şi calitatea de şomer. Sumele de bani acordate de instanţă în baza art. 80 din Codul muncii, ca urmare a anulării deciziei de concediere, au natura juridică a unor venituri pentru salariatul reintegrat, cuvenindu-se acestuia tocmai în virtutea redobândirii calităţii de salariat şi a împrejurării că nu şi-a putut desfăşura activitatea din cauza măsurii ilegale a angajatorului. Prin urmare, salariatul nu poate beneficia concomitent şi de indemnizaţia de şomaj şi de suma de bani acordată de instanţă în virtutea art. 80 din Codul muncii

In speta, va trebui sa restituiti indemnizatia de somaj primita.
Va multumesc pentru raspunsuri!