Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

As dori o lamurire daca este obligatoriu sa faci s uccesiune dupa decesul unui parinte,suntem doi frati cu tatal decedat si mama in viata,ce pierd sau castig daca nu fac acest demers,intrebare daca se poate vinde bunul mostenit ,multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
avocat-PaulaPetean a scris:

Daca nu acceptati succesiunea, nu mai puteti avea nicio pretentie cu privire la bunurile tatalui dvs.
Trebuie sa faceti o deosebrire intre acceptarea succesiunii si dezbaterea succesiunii. Accetarea se poate face tacit sau expres la notar - si ar trebui facuta in termen de 1 an de zile. Daca nu sunt neintelegeri intre succesori (mama si fratele dvs) puteti pretinde ca ati acceptat succesiunea tacit si dupa termenul de 1 an.
Dezbaterea succesiunii se poate face oricand, nu exista un termen limita, dar daca o realizati in termen de 2 ani de la decesul tatalui, nu platiti impozit la stat.
Nu se poate vinde bunul mostenit, daca este un imobil, daca nu ati dezbatut succesiunea.

In acelasi caz... unul dintre parinti decedat, dupa deces la 2 ani se incheie la notar acceptarea succesiunii, unul dintre frati este plecat in strainatate si nu poate fi contactat, iar celalalt doreste dezbaterea succesiunii (trecand 6 ani de la deces)... Ce pot face?

Astept cu nerabdare raspuns!
Multumesc!
In aceasta situatie se poate dezbate doar in instanta.
Aveti idee cam cat dureaza un astfel de proces?! Multumesc!
nu exista o regula anume, fiecare proces este individual . avand in vedere ca este procedura cu strainatatea, poate dura mai mult .