Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie intretinere

In urma cu 7 ani am divortat, iar instanta a decis sa imi fie incredintat mie copilul, iar tatal sa ii plateasca pensie de intretinere o suma fixa. Eu banuiesc ca in acesti 7 ani veniturile tatalui au crescut, prin urmare as dori sa se recalculeze suma ce ii revine copilului nostru si eventual sa se stabileasca ca acesta sa primeasca 25% din veniturile tatalui, astfel incat sa nu mai fie nevoie de o alta actiune in viitor.
Cum trebuie procedat si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? Eu doar banuiesc ca salariul tatalui s-a majorat, nu am un document care sa dovedeasca acest lucru.
Va multumesc!
Formulati actiune de majorare a pensiei si solicitati stabilirea acesteia ca procent si nu in suma fixa. Va trebui sa indicati locul de munca al tatalui.