Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie suspendare activitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie suspendare activitate

Buna ziua,
Daca ultima zi a concediului de maternitate este 13 aprilie, cererea de suspendare a activitatii si, apoi, decizia de suspendare a activitatii trebuie sa aiba data de 14 aprilie sau ce data?
Multumesc.
Buna seara,
Cererea de suspendare a CIM poate fi si anterioara zilei de 13 apr., iar decizia de suspendare a CIM se poate intocmi si ulterior zilei de 13 aprilie, in cel mult 19 zile lucratoare, data pana la care se inreg in revisal.
Data de la care trebuie sa se suspende c.i.m. pentru intrarea in CCC trebuie sa fie 14.04.2015.
1. Intrarea in concediu crestere copil (CCC) nu este obligatorie, ea se face numai daca salariata face cerere in acest sens.

2. CCC se poate solicita oricand incepand cu ziua urmatoare a ultimei zile de concediu de maternitate dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.
Am inteles, va multumesc.

Mai am o intrebare legata de actele pentru dosarul de indemnizatie - pe site-ul DGASPC sector 6 scrie urmatoarele, la unul dintre puncte:

- adeverinţă eliberată de angajator (Anexa 2 la HG 52/31.01.2011) din care să rezulte că persoana îndreptăţită:
- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naşterii copilului,
- nivelul lunar al acestora,
- prima şi ultima zi de concediu de maternitate,
- data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de lăuzie,
- prima zi de concediu de creşterea copilului;

sau
- dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul asociaţilor unici.
([ link extern ] )

Sunt asociat unic la propria-mi firma. In ce consta acea dovada, ce trebuie sa cuprinda, de unde se elibereaza? In calitate de asociat unic nu beneficiez de niciun venit, sunt salariata in cadrul firmei.
Multumesc.
1. - Aceasta dovada este eliberata de ANAF sub forma unei adeverinta de venit pe ultimul an fiscal.
- Daca in calitate de asocial unic nu aveti venit atunci adeverinta va specifica acest lucru.

2. Adeverinta tip (Anexa 2) o procurati de la Primarie si o completeaza angajatorul.