Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare activitate functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare activitate functionar public

Buna ziua,

Un functionar public (asistent referent cls 3) isi poate suspenda activitatea la cerere? Nu ma refer la concedii fara plata.

Multumesc.
da, pentru un interes personal legitim pe baza unei cereri facuta cu cel putin 15 zile inainte avand ca baza legala:
- prevederile art. 95 alin. (2) si (4) si art. 117 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
-prevederile art. 25 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 250/1992 privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
-art. 54 din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, republicată
pentru ce perioada de timp isi poate suspenda activitatea , si cum trebuie motivata cererea?
Suspendarea raportului de serviciula cerere, pentru un interes personal legitim, se poate face pentru o perioada cuprinsa intre o luna si trei ani. Legea nu prevede ce inseamna "interes personal legitim", asa ca va trebui sa va motivati cererea cum stiti dvs. mai bine explicand de ce este important pentru dvs. sa va suspendati raportul de serviciu si ce interes aveti in acest sens.