avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un forum violeaza secretul corespondentei private a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un forum violeaza secretul corespondentei private a utilizatorilor sai

Unul dintre cele mai mari forumuri (ca numar de utilizatori) din Romania are acces la mesajele private pe care le schimba utilizatorii intre ei.
La sesizarea pe care le-am facut-o cum ca dupa trimiterea mesajelor private mesajul ajuns la destinatar prezinta modificari ale unor cuvinte raspunsul dlor a fost ca au un filtru de cuvinte care face automat modificarea.
Problema nu o reprezinta nici filtrul, nici calitatea cuvintelor care sunt modificate (acest filtru actioneaza just schimband termeni care pot fi considerati obsceni) ci o reprezinta faptul ca exista in sistemul lor "ceva" care, pe baza unor cuvinte cheie, efectueaza modificari asupra mesajelor (repet) private adica are acces nepermis la continutul acelor mesaje (repet) private.
Acum, din cate stiu eu art. 28 din Constitutie spune ca "Secretul [...] celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil." iar art. 195 Cod Penal spune ca "Deschiderea unei corespondente adresate altuia ori interceptarea unei convorbiri sau comunicari efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace de transmitere la distanta, fara drept, se pedepseste..."
Intrebarea mea este: cui ii pot adresa o plangere privind aceste aspecte (precizez ca detin toate probele incriminatorii)?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: dorians , utilizator 23:06, 26 Iunie 2009
Cred ca doar la Protectia Consumatorilor, dar nu mi0as face prea multe sperante, pentru ca aceasta institutie cateodata inspira mila, de-a dreptul.
la ANPC cu siguranta, pt ca deocamdata e greu de probat un asemenea cazde catre politistii nostri.
este vorba despre acel mare forum cu s..... incepe. stiu despre ce e vb, si stiu ce baga ei ca explicatie. serverul inlocuieste automat, mda, nu-i noua deloc.

eu am avut real succes cu ANPC de vreo 3 ori, au fost prompti, au respectat termenele de solutionare a petitiilor. unde mai pui ca am avut si castig de cauza, determinand prin interventia mea la ei niste verificari drastice asupta unor comercianti + inchiderea sandramalei.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iunie 2009
ca_S23, utilizator
Din moment ce folositi sistemul de mesagerie privata pus la dispozitie de acel site in mod automat meajul dvs -adica un sir de baiti - ajunge mai intai in memoria interna a serverului si mai apoi este stocat in memoria externa (pe unul din hard disk-uri) pentru a putea fi ulterior livrat destinatarului cand acesta se conectecteaza.

Asupra acelui sir de baiti se pot efectua milioane de operatii fara interventie umana, lucru foarte simplu de domnstrat. Daca acel sir de baiti este modificat conform unor instructiuni predefinite nu inseamna ca este violat secretul corespondentei. Nici pe departe.

Daca nu doriti ca mesajul dvs sa ajunga fie stocat de anumite servere si eventual trecut prin anumite filtre software atunci folositi o conexiune directa cu destinatarul, ceea ce este tehnic imposibil daca folositi internetul.
In momentul in care v-ati inscris pe acel forum ati acceptat permeni si conditiile.:)
Totusi , mesageria privata trebuie sa respecte intimitatea utilizatorilor site-ului respectiv .Retinerea infractiunii de "violare a secretului corespondentei "depinde de regulile dupa care acesta functioneaza , si daca utilizatorii si-au exprimat , in vreun mod , acordul de vointa in vederea utilizarii sau a cunoasterii informatiilor ce prezinta caracter personal.
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Drepturile angajatorilor asupra emailurilor angajatilor nemona2011 nemona2011 Buna. As avea si eu o intrebare. Am lucrat pana ieri (inclusiv) la o multinationala; mi-am dat demisia la zi ieri (fara preaviz), iar demisia intra in vigoare ... (vezi toată discuția)
Nu stiam ca avocat net a devenit si site de matrimoniale! cassy cassy Am inceput de curand sa primesc pe private mesaje obscene cu continut matrimonial. Ma inspaimanta ca s-a ajuns atat de departe. Se poate face ceva pentru a ... (vezi toată discuția)
Caracterul public al postărilor de pe facebook danhaiduc danhaiduc Buna ziua, Sunt perplexat in legatura cu sentinta civila 1323/2015, Fagaras: Preluare din sursa: ... (vezi toată discuția)