Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... mi-a luat actele
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

mi-a luat actele

am o intrebare...pe data de 1 aprilie miam scos buletinul,ear dupa o sapt mia disparut.....am avut o cearta cu mama inainte,cred ca mi la luat ea,ce as putea face ei sami dea buletinul,ca de bunavoie nu vrea,daca chem politia e bine?
Daca chemati politia si nu aveti dovezi, degeaba o faceti. Luati-o si dvs. pe mama cu vorba buna poate va rezolvati problema, caci fiind o situatie in familie nu prea are cine sa v-o rezolve in afara de dvs., iar daca nu si nu, va trebui sa il declarati pierdut/furat si sa va scoateti alt buletin (problema apare daca mama trebuie sa isi dea acceptul pentru spatiu daca este pe numele dansei, daca nu, este bine). Oricum prima oara vi se elibereaza un buletin provizoriu, si poate pana expira acela gasiti buletinul valabil.